Avto

Če vam zasežejo avto, boste segli globoko v žep

Lani policija zasegla 1.484 motornih vozil; "v imenu varnosti delamo čudne stvari," meni penolog Dragan Petrovec.

Izpostavljamo

FINANCE
Avto
Prva vožnja s porschejem macanom e: konec bencinske in začetek električne romantike
Avto
AvtoMiloš Milač Prva vožnja s porschejem macanom e: konec bencinske in začetek električne romantike 8

Ekskluzivno - po terenskem poligonu in stezi Porschejevega centra v Leipzigu z novim električnim porschejem macanom, elektrozverino z več kot 600 konji, ki bo v celoti nadomestila bencinskega macana.

FINANCE
PMM
(Miloš živi trajnostno, 22. del): Primerjava – električni avto je že danes cenejši od bencinskega
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostMiloš Milač (Miloš živi trajnostno, 22. del): Primerjava – električni avto je že danes cenejši od bencinskega 14

Električni avtomobili so tudi cenovno vse bliže primerljivim bencinskim. Po natančnem izračunu, ki vsebuje tudi spodbude Eko sklada, pa so lahko celo precej cenejši, dokazujem na podlagi novega domačega električnega avta – cupre born bold.

FINANCE
Manager
Moje najlepše in najbolj znamenite ceste sveta
Manager
ManagerMiloš Milač Moje najlepše in najbolj znamenite ceste sveta 4

Vzpon na Transfagarasan v Romuniji, Džebel Hafit v Abu Dabiju, Visoki Atlas v Maroku, Angeles Crest v Kaliforniji, prek otokov do Key Westa na Floridi ali preprosto med zavoji slovenskih biserov.

27.04.2014 08:17
Čas branja: 4 min

Statistika za 2013

Ljubljansko okrajno sodišče:

239 postopkov z zasegom avtomobila

Od tega:

27 avtomobilov v uničenje

17 avtomobilov v prodajo

Po lanski spremembi prometne zakonodaje se je drastično povečalo število zasegov avtomobilov. Policija vam, če storite večji prekršek, avtomobil vzame, nato sodišče presoja, ali vam ga vrnejo ali gre v prodajo oziroma uničenje. Četudi avtomobil dobite nazaj, pa se visoki kazni seveda ne boste izognili.

Lani so zasegli 1.484 motornih vozil, od tega kar 1.260 v zadnjih štirih mesecih, ko je v veljavo stopila nova, strožja prometna zakonodaja. "V imenu varnosti delamo čudne stvari," meni penolog Dragan Petrovec, ki tako prakso označuje za nepravično.

Poiskali smo odgovore na nekaj vprašanj v zvezi z zasegom.

V katerih primerih vam lahko avtomobil zasežejo?

Zaseg motornega vozila ureja 23. člen zakona o pravilih cestnega prometa, ki policistom nalaga, kdaj morajo obligatorno zaseči motorno vozilo.

Na policiji pravijo, da so najpogostejši razlogi za zaseg, če voznik vozi avtomobil v času, ko ima prepoved vožnje motornega vozila, če mu je bilo začasno odvzeto vozniško dovoljenje, če nima veljavnega vozniškega dovoljenja ali pa ima prepoved njegove uporabe. Avtomobil zasežejo tudi, če kljub prepovedi nadaljnje vožnje to stori ali pa denimo, če je ponovil prekršek, zaradi katerega mu je bila prepovedana nadaljnja vožnja.

Na ljubljanskem okrajnem sodišču dodajajo: "Policisti to praviloma storijo, če zalotijo storilca pri storitvi hujšega prekrška. Sem sodijo prekrški, za katere je predpisana sankcija najmanj 3 kazenske točke ali prepoved vožnje motornega vozila. Pri tem policisti upoštevajo tudi predkaznovanost voznika, torej če je bil storilec kot voznik motornega vozila v zadnjih dveh letih najmanj trikrat pravnomočno kaznovan za prekrške, na primer zaradi prekoračene hitrosti, vožnje pod vplivom alkohola, prepovedanih drog, če je bilo storilcu začasno odvzeto vozniško dovoljenje in podobno."

Kako poteka zaseg?

Po tem, ko vam policist odredi zaseg avtomobila, tega prevzame pogodbena avtovleka, ki ga odpelje na parkirišče pogodbenega podjetja za hrambo vozil, pravijo na policiji.

Na vprašanje, kdo so ti pogodbeniki, so na policiji odgovorili, da pogodbe sklepa vsaka policijska uprava posebej. Kamniški izvršitelj Marijan Hojs ima denimo pogodbo s policijskima upravama Ljubljane in Kranja.

Kako je v času zasega poskrbljeno za avtomobil?

"Vozila so hranjena v prostorih, ki so primerni za hrambo vozil. Prostori

so pod varovanjem 24 ur na dan. Vrednejša vozila se hranijo v pokritih zaprtih prostorih. Vozila nižje vrednosti so na odkritem parkirišču," pravi Anže Kobetič iz pisarne izvršitelja Hojsa, kjer so imeli v petek v hrambi približno 200 vozil.

Kobetič dodaja, da so vozila zavarovana, "tako s strani izvršitelja kot tudi s strani podizvajalca, kjer ima izvršitelj prostore za hrambo vozil".

Kakšen je postopek po zasegu?

Po izrečeni kazni počakate na vabilo na sodišče. "Po zasegu vozila zoper lastnika vozila, če je tudi storilec, teče redni sodni postopek in v zvezi z zaseženim vozilom do odločitve sodišča ne more narediti nič," pravijo na ljubljanskem okrajnem sodišču, kjer so lani prejeli 239 obdolžilnih predlogov z zasegom avtomobila, 216 v zadnjih štirih mesecih.

Dodajajo, da se tovrstne zadeve obravnavajo prednostno. V povprečju trajajo okrog dva meseca, čas pa je odvisen od dokazov, ki jih je treba izvesti.

Koliko možnosti je, da avtomobil dobite nazaj?

Kot pravijo na ljubljanskem okrajnem sodišču, je ena izmed ključnih okoliščin, ki jo sodišče upošteva pri odločitvi o morebitnem odvzemu vozila, predkaznovanost storilca in teža storjenega prekrška, presojajo tudi odnos storilca do tega dejanja.

Lani so v 239 postopkih v uničenje poslali 27 vozil, medtem ko je bilo 17 vozil danih v prodajo, ki jo izvršijo davčni organi, pravijo.

V katerih primerih se sodnik odloči za uničenje avtomobila?

Na ljubljanskem okrajnem sodišču so lani to možnost izbrali za 27 avtomobilov, torej dobro desetino obravnavanih.

Uničenje praviloma doleti, tako sodišče, "vozila brez prave tržne vrednosti in tehnično neizpravna vozila, pri katerih je že vnaprej mogoče predvideti, da jih ne bo mogoče prodati oziroma bi prodaja pomenila zgolj dodatne stroške za proračun".

Na naše dodatno vprašanje, ali lahko natančneje opredelijo izraz 'vozila brez prave tržne vrednosti', so nam s sodišča odgovorili: "Težko bi opredelili, za kakšna vozila gre, velikokrat se dogaja, da gre za vozila, vredna tja do tisoč evrov."

Kolikšen bo končni strošek?

Storilca prekrška poleg globe za prekršek, ki za večje prekrške preseže tisoč evrov, bremenijo vsi stroški postopka v zvezi s hrambo vozila od odvzema do odločitve sodišča, pravijo na sodišču.

Višina stroška hrambe vozila je, kot je razbrati iz odgovora, pravzaprav odvisna od hitrosti sodišč. Kot pravijo na ljubljanskem sodišču, se lahko končni stroški hrambe povzpnejo tudi prek tisoč evrov.

V pisarni izvršitelja Hojsa pojasnjujejo, da se hramba obračunava po pravilniku o pogojih hrambe in upravljanja z zaseženimi predmeti, ki ga potrjuje pravosodno ministrstvo. "Mesečni strošek hrambe je približno 130 do 260 evrov z DDV, odvisno od teže vozila," pravi Kobetič.

Verjetno največji strošek za vsakega voznika pa bi bil trajni zaseg in prodaja. Ste morda pomislili, da bi se vam kupnina lahko vštela v globo? Na sodišču odgovarjajo, da temu ni tako, kupnina vozila gre v proračunska sredstva.

petrovec-dragan-ih.1398579085.jpg.n.600px.jpg
Dragan Petrovec, ljubljanska pravna fakulteta

Petrovec: Izrazito sporna kazen

Gre za izrazito sporno kazen, ki krši kar nekaj načel. Za enak prekršek bo nekdo plačal nekaj sto evrov, drugi pa lahko tudi več deset tisoč evrov kazni, odvisno od vrednosti avtomobila. V imenu varnosti delamo čudne stvari. Ob tem je potrebno dodati, da v Sloveniji denarne kazni zelo redko - če ne gre za hujše goljufije - dosegajo nekaj deset tisoč evrov. Podoben nesmisel se pojavlja še nekje drugod po Evropi, kjer so višino kazni vezali na osebni dohodek. To je morda socialno pravično, ni pa vedno pravično glede na težo kršitve.

Učinek kazni zasega avtomobila je težko oceniti, saj je znano, da imamo pri prometnih prekrških veliko povratnikov: nekateri so bili po 30-krat obravnavani, torej kazen ni učinkovala, drugi so kaznovani enkrat pa potem naredijo vse, da se to ne ponovi.

Tudi pošiljanje avtomobilov v uničenje je nesprejemljivo, razen če gre za tehnično neizpravna vozila. Take sankcije si ne predstavljam, saj s tem samo ustvarjamo škodo.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Okolje & energija
 Z dajatvijo na odjavljena vozila do zmanjšanja števila divjih odlagališč
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Z dajatvijo na odjavljena vozila do zmanjšanja števila divjih odlagališč

Prvega aprila bo začel veljati Zakon o dajatvah za motorna vozila, ki uvaja dajatev na odjavljeno vozilo. Plačevati jo bodo morali tisti lastniki vozil, ki eno leto po odjavi vozila iz prometa vozila ne bodo ponovno registrirali ali predali v razgradnjo pooblaščenim izvajalcem.

FINANCE
Avto
V Sloveniji se vrstijo kraje dragih avtov, kako tatovi premagajo brezkontaktno ključavnico?
Avto
AvtoMiloš Milač V Sloveniji se vrstijo kraje dragih avtov, kako tatovi premagajo brezkontaktno ključavnico?

Novembra lani so trije Poljaki v Ljubljani ukradli prestižna BMW 530 in Meredes-benz S 350 z brezkontaktno ključavnico. Tatovi so se naučili premagati elektroniko, zato tudi sodobni avti niso več varni pred njimi.

FINANCE
Avto
Padla je odločitev: nemška mesta smejo omejiti promet z dizelskimi vozili
Avto
AvtoAlbina Kenda Padla je odločitev: nemška mesta smejo omejiti promet z dizelskimi vozili 16

Nemško sodišče, ki je danes odločalo o usodi dizlov v nemških mestih, je odločilo, da so prepovedi prometa v mestnih središčih zakonite

FINANCE
(Revija Prevozi) Slovenska bitka s kitajskimi zmaji
PRO
Finance
Redakcija Prevozi (Revija Prevozi) Slovenska bitka s kitajskimi zmaji (PRO)

Vabimo vas k brezplačnemu prenosu revije Prevozi.

FINANCE
Avto
Kam nas bo pripeljala elektrika
Moje finance
Razno
(5 nasvetov) Čudna odločba za prometni prekršek iz Italije. Naj jo plačam?
Moje finance
RaznoBoštjan J. Turk (5 nasvetov) Čudna odločba za prometni prekršek iz Italije. Naj jo plačam?

Odločbe o storjenih prekrških ne pridejo od policije ali redarstva, temveč od zasebnih agencij za izterjavo kazni. Njihova obvestila so videti sumljiva, a vsebujejo vse podatke, vezane na čas storjenega prekrška. Kaj storiti?

FINANCE
Avto
Izkupiček radarskega maratona: 824 prekoračitev in prestrašeni voznik na Gorenjskem
Avto
AvtoMiloš Milač Izkupiček radarskega maratona: 824 prekoračitev in prestrašeni voznik na Gorenjskem

Kljub opozorilom in natančnih informacijah o radarskih meritvah, si je včeraj na Dolenjskem voznik privoščil drvenje s 187 na uro, na Gorenjskem pa so našli prepočasnega voznika, ki je po avtocesti vozil 46 na uro